Rubriky
Uncategorized

Vyplatí se koupit nové auto, nebo má smysl uvažovat spíše o ojetém voze?

Investice do automobilu je po zajištění bydlení jednou z nejpalčivějších otázek v rámci osobních či rodinných výdajů. Otázkou je: vyplatí se koupit nové auto v době krize, kdy ceny neustále rostou a klesají jako na houpačce? Nebo je lepší poohlížet se po starších, ojetých vozech, které lákají mnohem nižšími cenami?

Vyplatí se koupit nové auto?

Letošní rok nákladnějším investicím na první pohled nepřeje. Neustále narůstající inflace, ekonomická krize vyvolaná válkou na Ukrajině či dozvuky masivní vlny pandemie Covid-19 způsobují, že ceny prakticky všech komodit bez přestání stoupají. Otázkou však je – dá se očekávat, že se situace obrátí? Nebo se růst pouze zpomalí?

Tento problém pak dopadá prakticky na všechny, kdo v této době zvažují nákup nového automobilu. Přestože pořizovací ceny jsou oproti minulým rokům o dost vyšší, nedá se předpovídat, že budou v budoucnu zase klesat. Očekává se spíš, že se růst zastaví či jen zpomalí. Proto není radno s koupí vozu zbytečně otálet.

Při nákupu nového vozu můžete smlouvat

Cenovka uváděná prodejcem pak může sloužit jen jako zbytečný strašák, který má vyzkoušet, kam až je zákazník ochoten zajít. Je naprosto běžné, že se tak cenu budete snažit srazit níž smlouváním. Výrobce má pak například možnosti upravit výbavu či provedení konkrétního vozu tak, aby vás jeho koupě vyšla levněji, což vám může opět ušetřit i desetitisíce korun. Ne nadarmo se říká, že líná huba – holé neštěstí, a na poli automobilového trhu to platí desetinásobně.
Jak smlouvat cenu nového auta tak, abyste nakonec nelitovali? Zkuste si o dané firmě, značce či konkrétním voze načíst co nejvíce informací. Zmapujte si také nabídky konkurence, o jejichž cenu se můžete při argumentaci opřít. Snažte se jednat přátelským a klidným tónem. Přidejte k tomu zapojení přirozeného šarmu a auto za nižší cenu máte v kapse.

Jak ušetřit při nákupu nového auta

Kromě smlouvání či případného polevení z nároků na výbavu vašeho nového vozu pak můžete také poptávat modely ze sérií vyráběných v minulých letech. Ne každý si potrpí na vozy nejnovější řady, a předchozí ročníky vychází v tomto ohledu výrazně levněji. Stále se přitom jedná o nové a kvalitní vozy, jejichž hodnota není žádným způsobem snížena. Úspory peněz tak dosáhnete opět hlavně vy.

Ojeté auto – kdy se vyplatí koupit a jaké parametry sledovat?

Existuje pak ještě další způsob, jak nákupem auta výrazně ušetřit. Namísto poptávky nových vozů totiž můžete hledat svůj nový automobil mezi vozy ojetými. I v těchto vodách se totiž dají pořídit velmi slušná auta za férovou cenu. Vždy je pak dobré zvolit si vhodného prodejce. U licencovaných autobazarů máte větší jistotu, že kupovaný vůz prošel před uvedením na trh alespoň základní revizí. Při nákupu od soukromníků se pouštíte na tenký led, výhodou však mohou být výhodnější ceny ve srovnání s těmi bazarovými.

Kdy se vyplatí koupit ojeté auto?

Na nákup použitého vozu není prakticky nikdy ideální doba. Resp. je nejlepší sledovat nabídku průběžně, jelikož se s časem pravidelně obměňuje, a pokud nejste dostatečně rychlí nebo pozorní, může vám vůz vašich snů snadno proklouznout mezi prsty.

Neméně pozornosti byste potom měli věnovat technickým specifikacím daného vozu. Jedním z nejdůležitějších ekonomických aspektů je pak třeba to, jak staré auto se vyplatí koupit. Není dobré investovat vysoké částky do vozů, které se na trhu již prakticky nevyskytují, protože budete mít problém se sháněním náhradních dílů.

Se stářím vozu pak souvisí mnohdy také počet najetých kilometrů, množství absolvovaných servisních zásahů či zda bylo auto v minulosti bouráno. Všechny tyto faktory se odráží na kvalitě ojetého vozu, a tím pádem i na jeho výsledné ceně.

Ať se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv z variant pro koupi auta, myslete na to, že je lepší s nákupem příliš neotálet. Za rok touto dobou se mohou ceny vyšplhat do výšin, kterých už nebudete schopni dosáhnout. Platí tedy zlatá poučka lepší dříve, nežli později.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *