Rubriky
Uncategorized

Auta z dovozu, vyplatí se a na co si dát pozor?

Mnozí Češi se nespokojí s nabídkou vozů v Česku a přemýšlejí o dovozu auta ze zahraničí. Vyplatí se to stále? Na co si dát pozor.

Proč se (ne)vyplatí kupovat auto v zahraničí

 
Motivací tuzemských motoristů pro výběr auta za hranicemi je nejen finanční úspora, ale mnohdy i rozmanitější nabídka vozů.
Co se týče lokalit, v Česku je dlouhodobě nejpopulárnější především dovoz automobilů ze sousedního Německa. Týká se to zejména ojetých vozidel. Německý trh s ojetými automobily je dnes v Evropě vůbec největší.

Důvodem však jednoznačně není pouze finanční výhodnost takové koupě a lepší nabídka. Němečtí vlastníci vozidel se o svá auta i pečlivě starají, což se promítá do dobrého technického stavu. Patrné je to i na podvozku jednotlivých vozidel, které nezažily české dálnice, stejně tak automobily za sebou mají péči autorizovaných servisů.

Německé obchodníky před lety provázela pověst seriózních prodejců, zatímco v českých autobazarech byly stočené tachometry téměř na denním pořádku. Úroveň tuzemských bazarů se však postupně zvýšila.

Jak jsou na tom auta z Německa aktuálně

 
Dnes už tak co se týče konkrétně Německa tak bezvýhradně neplatí, že by se nákup zde vždy vyplatil. Smysl stále takové řešení dává u dražších aut nebo u těch, které nejsou starší než dva roky. Pokud jste si navíc vyhlédli konkrétní automobil, který v Česku dostupný nikdy nebyl, prakticky nemáte jinou možnost než dovoz vozidla ze zahraničí.

Můžete si ale kromě obligátního nákupu u našich německých sousedů vybrat i dovoz odjinud. Zajímavá auta lze koupit i v sousedním Rakousku. Častým středobodem zájmu Čechů se stávají i vozy italské nebo anglické. Ne všude je však nákup doporučeníhodný. Spíše vyhnout se naopak zkušení obchodníci doporučují Polsku a Rumunsku.

Co se týče technického stavu, stále představují riziko stočené kilometry nebo to, že vozidlo bude bourané. Vyžádejte si servisní knížku a na posouzení si ideálně vezměte s sebou někoho zkušenějšího, pakliže si na to sami netroufáte.

Co ověřit před nákupem auta v zahraničí

 
Máte-li vybrán konkrétní model, před podpisem kupní smlouvy si jednoznačně pečlivě překontrolujte VIN, najeté kilometry, RZ i stav vozidla. Důležité je ověřit si všechny údaje zejména tehdy, pokud je smlouva sepsána v cizím jazyce.

Zamyslete se i nad cenou. A to nejen po stránce toho, jestli je pro vás akceptovatelná. Uvědomte si, že náklady na nákup automobilu se navýší i o vaši osobní přepravu, výdaje za případné ubytování atd. Stále se vám takové řešení vyplatí?

Všimněte si, jestli je do celkové částky započítáno i DPH. Vzhledem k tomu, že kupující obvykle preferují jeho platbu v tuzemsku, vyhněte se jeho placení v zahraničí. Prodávajícímu byste následně měli odeslat doklad, kterým potvrdíte, že k zaplacení daně skutečně došlo.

Jaké jsou formální náležitosti dovozu auta nejen z Evropy

 
V domovské zemi musí být automobil odhlášen, což by vám měl prodávající potvrdit. Převezměte si doklady k vozu, tedy malý a velký technický průkaz.

Pokud auto domů pojede „po vlastní ose“, na cestu byste měli mít převozní značky, které vyřídíte na místním registračním úřadě. Na cestu potřebujete sjednat i dočasné pojištění. Jestliže automobil povezete na vleku, ani jedno z toho ale potřebovat nebudete.

Jakmile automobil dovezete přes hranice, musíte ho dojít přihlásit, tedy zapsat do českého registru vozidel. Což znamená, že byste měli absolvovat evidenční prohlídku, přičemž platí, že STK není nutná v případě, že jste automobil koupili v EU a ten zde má platnou technickou. Rovněž bude potřeba si zaplatit povinné ručení.

V případě, že se rozhodnete pro dovoz vozidla z USA, v zásadě je i to možné úspěšně realizovat. Počítejte ale s tím, že vám to zabere více času. Vyplatit se to může, některá auta jsou na místním trhu levnější než u nás. Nicméně složitější samozřejmě je i osobní návštěva, abyste si mohli vybraný automobil přímo zkontrolovat.

Kromě DPH budete ve srovnání s dovozem z EU platit také clo. Náročnější je i administrativa před uvedením auta do provozu, potřebovat totiž budete nejen STK, ale i evropskou homologaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *