Rubriky
Uncategorized

Důvody, proč se zbavit nového auta před vypršením záruky

Lidé, kteří si kupují nová auta, se dají rozdělit na dva typy podle doby vlastnictví. Ti první si staromódně pořizují nové auto na dlouhou dobu a vlastní ho téměř půl života, ti druzí se ho zbavují ještě před uplynutím záruční doby stanovené výrobcem, a to ne proto, že auto je zastaralé a chtějí novější model. Důvody jsou zcela odlišné a zde jsou ty hlavní:

Nespolehlivost

Bohužel nová auta nejsou nijak zvlášť spolehlivá. Většina z nich je vyráběna s předpokladem záruční doby provozu, po jejímž uplynutí výrobce nenese žádnou odpovědnost. V opačném případě před jejímž uplynutí musí majitel vozu na vlastní náklady odstranit veškeré případné poruchy. Abyste tyto poruchy neodstraňovali na vlastní náklady, je lepší se vozu zbavit ještě před uplynutím záruční doby.

Ztráta hodnoty

Jakékoli nové auto se začne odepisovat poté, co právě opustilo brány dealerství, kde bylo zakoupeno, a pouhé 3 roky poté může jeho tržní hodnota klesnout téměř na polovinu. To platí zejména u drahých luxusních aut a SUV. Obecně platí, že čím dříve své podmíněně staré auto prodáte, tím méně si budete muset připlácet za nové.

Auto se zárukou stojí víc

Auto s platnou zárukou je většinou dražší než podobné auto bez záruky. Faktem je, že obvykle výrobci automobilů poskytují záruku na 3 roky nebo 100 tisíc kilometrů. Na základě toho je celkem logické, že auto staré dva roky, který má najeto cca 30 000 kilometrů bude stát víc než podobné auto stejného stáří, ale s nájezdem 120 000 kilometrů a tedy bez platné záruky.
 
No a na závěr to nejzajímavější. Vezměme si například relativně levné a poměrně likvidní auto na sekundárním trhu s průměrnou cenou asi 2,2 milionu Kč. Řekněme, že je to Toyota Camry. Po 2 letech vlastnictví se náklady na takové auto na sekundárním trhu sníží o ne více než 15 % a dosahují 1,87 milion Kč a po 5 letech se sníží nejméně o 35 % a budou činit 1,43 milionů Kč. Ano, všechny tyto údaje nezohledňují inflaci, ale to nemění podstatu, ale podstatou je, že výměna auta každé 2 roky je mnohem výhodnější než každých 5 let. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *