Rubriky
Uncategorized

Obytná bazarová auta, vyplatí se? Na co si dát pozor?

Vlastní obytné auto představuje skvělý způsob, jak trávit volné dny. Vyplatí se jeho nákup z bazaru?
 

Stěžejní je technický stav karoserie i podvozku

 
Láká vás představa stát se nomádem? Soudobé bazary jsou plné různých vozidel rozmanitého stáří i technického stavu. Má smysl o nich uvažovat?

Hlad Čechů po obytných autech nastartovala hlavně pandemie koronaviru, neboť pozměnila způsob, jímž jsme dosud byli zvyklí trávit dovolenou. Vydat se za hranice dočasně přestalo být možné. Své dny vyhrazené pro odpočinek si však řada lidí nenechala „vzít“ a cesty mimo republiku nahradila jednoduše výlety za krásami naší vlasti.
To vedlo mnohé k myšlence, že si koupí právě svůj obytný vůz. Nutné je si uvědomit, že výběr na trhu ojetých aut je v zásadě poměrně malý. Bazarové obytné vozy navíc přinášejí některá úskalí.

Tím zásadním je hlavně technický stav. Nenechte se ukolébat tím, že na první pohled vypadá automobil poměrně zachovale. Po zevrubné prohlídce se může jeho celkový stav jevit mnohem horší než původně.
Zkontrolovat byste si jako budoucí majitel měli karoserii i podvozek. Sledujte praskliny v plášti vozu, jimiž může pronikat později voda. Ta dokáže napáchat škody, pokud se dostane do stěn i do vnitřních částí. U zatékání přitom poměrně dlouhou dobu trvá, než se projeví navenek. Jako laik se v optimálním případě spolehněte na posouzení v servisu.
 

Které další detaily by vás měly zajímat

 
Zaměřte se i na interiér auta. V tomto případě ale lze říci, že škody uvnitř vyhlédnutého vozu nemusejí být fatální a nejsou důvodem k tomu konkrétní model zcela zamítnout. Obvykle jsou totiž snadno opravitelné.

Podstatným úskalím pořízení staršího vozidla je i starší hnací ústrojí. A tedy v souvislosti s tím i motor vyššího věku, který ale následně generuje mnohem výraznější spotřebu. Pořídit si vůz se silnějším motorem tak má své opodstatněji. Kromě něj oceníte i další moderní jízdní vlastnosti. Není tak na škodu se podívat i po modelu například už i vybaveném posilovačem řízení.

Podstatnou otázkou je i zacházení předchozího majitele. A to nejen po stránce toho, že časem automobil nutně přizpůsobil vlastním potřebám. Následky předcházející péče se mohou projevit i negativně, třeba v podobě děr ve stěnách po pokusu o montáž neoriginálního příslušenství.
Značný počet ujetých kilometrů, které má vůz po předchozím vlastníkovi za sebou, taktéž může znamenat zejména v nižších rychlostech intenzivní skřípání a vrzání. Reálný nájezd motoru lze ovšem zkontrolovat pouze obtížně, v průměru můžete počítat s 10 000 km za rok.

Chystáte-li se cestovat s rodinou, jejíž součástí jsou malé děti, na paměti taktéž mějte skutečnost, že dětské autosedačky lze k zadním sedadlům obytných automobilů upnout až u modelů s rokem výroby přibližně na přelomu tisíciletí.
 

Vyplatí se nákup obytného auta z bazaru, nebo ne?

 
Pokud narazíte na neseriózního prodejce, samozřejmě to může znamenat problém. Jestliže vás autobazar nenechá si technický stav vozu zkontrolovat, mělo by to pro vás jednoznačně být varovným znamením.
Paušálně ale bazarová auta zatratit nelze. Lze říci, že při omezeném rozpočtu, který neumožňuje pořídit si automobil nový nebo alespoň zánovní, je možné stále sehnat spolehlivý vůz i v segmentu ojetin, ale je nutné velmi pečlivě vybírat. Klíčový je především precizní servis, pak dokonce i desítky let stará auta mohou dál úspěšně sloužit.

Riziko, že se bazarový obytný vůz pokazí, existuje vždy.

Nejvýraznějším úskalím jsou opravy nadměrně drahé, případně ty, které budete muset řešit na cestách v zahraničí.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že karavaning je koníčkem, který je už sám o sobě poměrně finančně náročný. Pro koho jsou tedy finance prioritou a chce na pořízení za každou cenu šetřit, měl by celkově nákup obytného vozu ještě zodpovědně zvážit.

V takovém případě se vám více vyplatí například pořízení vlastní chaty, která vám i celé rodině poskytne kvalitní zázemí. Kdo ale nechce úplně počítat finance a prioritou jsou mu zážitky a svoboda, s koupí obytného vozu by váhat příliš neměl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *